Atak Kurucu – Gol Kurucu

Oyun kurucu, futbolda iyi bilinen ve en çok kullanılan kavramlardan birisidir.

Ağırlıklı olarak oyunu şekillendiren, atakların başlangıcı olan yerleşik oyun düzenini top ayağındayken sağlayan ve top kullanımında yaratıcı olma özelliği daha fazla olan oyuncular için kullanılan bir kavramdır.

İşte söz konusu bu “oyun kurucu” kavramından hareketle türetilmiş iki kavram daha var artık.

Atak kurucu” ve “Gol kurucu” gibi…

Hücumu başlatan ama daha çok da attığı pas ve yönlendirdiği toplar ile takımı atağa geçmek zorunda bırakan oyuncular için kullanılan bu kavram, aslına bakarsanız ofansif orta saha oyuncularını ilgilendiren bir kavram olsa gerektir. Ama atak kurucu özellik demek her top kullanımı ile atağa başlatan değil, atağa geçmeyi zorunlu kılan oyuncu demektir.

Gol kurucu” ise gol pası veren yani assist yapan oyuncu olarak değil, rakip kaleye yakın oynadığı her top ve attığı her pas ile gol pozisyonu yaratan oyuncu anlamına gelmektedir. Bunun içine gol pası da girer. Ama gol kurucu gol pasına neden olan pası veren veya pozisyonu yaratan oyuncu demektir.

Bu kavramlar futbolun elbette bir tam saha oyunu olmasına ilaveten, artık bölge ve pozisyon oyunu olması aşamasıyla ve detaylandırılmış olmasıyla da ilgilidir.

Buradan hareketle “savunma kurucu” lafı veya ifadesi de yanlış olmaz. Zaten literatürde de savunma lideri diye bir ifade olsa gerek.

Oyuncu özellikleri, oyun özelliklerine göre ne kadar detaylandırılırsa, oyuncuların eğitimi ve gelişimi de o derece detaylandırılabilir.

Ya da tersi de doğrudur. Oyuncu özellikleri ne kadar fazla olursa, oyun da o kadar farklılaşır ve zenginleşir…